Description
IMPORTANT: Natural stone may show a different colour when hit by light!
Yellow quartz, also known as citrine, represents security. Supposedly, this stone can help people against nightmares, phobias and depressions.

| Code: | EC01787 |
| Name: | Brazilian Natural Yellow Quartz Handmade Necklace |
| Length: | Fully Adjustable (up to 88 cm) |
| Weight: | 14.5g |
| Rope size: | 2mm |
| Pendant size: | 54mm x 32mm |
| Colour: | Yellow |
| Gender: | Female |
| Material: | Yellow Quartz, Waxed Rope |
| Shape: | Geometric |
| Clasp type: | Slide up |
| Setting type: | - |
| Chain type: | Waxed Rope |
| Item type: | Necklaces |




